جابه جایی سیالات خورنده و ساینده در صنایع معدنی یکی از مشکلترین بخشهای انتقال مواد در معادن و کارخانجات فرآوری است. کنترل نحوه انتقال دوغاب مواد معدنی خورنده و ساینده توسط توسط شیر آلاتی صورت میگیرد که بتواند در مقابل خوردگی فیزیکی و شیمیایی مقاومت بالایی داشته باشد.

بطور کلی انواع مختلف شیرآلات  گروه Weir Minerals با برندهایISOGATE  و LINATEX   به شرح زیر  به بازار عرضه شده اند  که اين شرکت با عنايت به داشتن نمايندگي انحصاري ، آمادگي دارد انواع شير آلات مورد نياز صنعت فرآوري مواد معدني و صنايع مربوطه و لوازم يدکي مورد نياز را به شرح زير تامين نمايد:

  • شیر های Knife Gate

مدلهای WS, WB & WH از این نوع شیرها بنحوی توسط ویر مینرالز  طراحی و تولید میشوند که تعمیرات آنها ساده و در نتیجه هزینه های بهره برداری اندکی دارند.  بر خلاف شیر الاتی که برای کنترل جریان خطوط انتقال آب استفاده میشوند، شیر الات با برندهای تولیدی ویر مینرالز از مصالخ و موادی ساخته میشوند که بتوانند کنترل دوغاب مواد معدنی ساینده در خطوط مختلف  فرآوری مواد معدنی با کمترین زمان توقف خط و هزینه های تعمیراتی اندک به انجام برسانند.

Image7

image8

  • شیر های Pinch Valve

این نوع شیر الات به دو صورت PVOB یا PVCB ساخته میشوند. مدل PVOB یا مدل بدون پوسته بگونه ای طراحی و تولید میشوند که وزن کمی داشته ضمن آنکه اسلیو در آن براحتی قابل دیدن باشد و در صورتی که نیاز به تعمیرات داشته باشد با نوع جدید آن جایگرین شوند. در این مدل موقعیت قرار گیری اسلیو ها در ساختمان شیر کاملا قابل بازدید و کنترل می باشد.

مدل PVCB یا مدل دارای پوسته فلزی این ویژگی را دارد که از اسلیو لاستیکی و نیز مکانیسم عملکرد شیر در برابر شرایط و عوامل محیطی متنوع شامل پاشش دوغاب، محافظت می نماید.

 
 
  • شیر های  پنوماتیک

این نوع شیر الات به صورت اتوماتیک در مدار مربوطه عمل می نمایند و در دو نوع PPV1PS ( داری یک اسلیو کامل لاستیکی) یا  PPV2PL ( دارای دو قطعه لاینر لاستیکی) ساخته میشوند.

image9

image10

  • شیر های  Check Valve

مدل CVSNR  این نوع شیر الات  با لاینینگ لاستیکی ساخته شده  و به منظور جلوگیری از بازگشت جریانهای دوغاب ساینده در خطوط انتقال مواد مورد استفاده قرار میگیرند. طراحی این نوع شیر بگونه ای است که هیچ قطعه فلزی  در هنگام کار در معرض دوغابهای ساینده قرار نمی گیرند.

مدل AB این نوع شیر الات  شامل یک سه راهی قابل تعمیر و ساده برای سخت ترین کاربردهای دوغاب است . توپ با چگالی کم در داخل شیر بعنوان مکانیسم شیر عمل می نماید.